Український паспорт, польська пенсія: як заробити пенсію в сусідній державі

23 Серпня 2017, 18:00
8953

270 тисяч – саме така кількість українців була офіційно працевлаштована в Польщі станом на червень 2017 року. 

Усі вони, тобто працівники з України, яких законно оформлено у польського роботодавця та які виконують роботу легально, можуть розраховувати на нарахування трудового стажу та навіть на отримання пенсії в Польщі, повідомляє vsetutpl.

Це результат спеціальної угоди про соціальне забезпечення, укладеної між Україною та Польщею. Якщо говорити конкретніше, то трудовий стаж, який нараховуватиметься громадянину України за роботу в Польщі, визнаватиметься і в одній, і в іншій країні, а при досягненні пенсійного віку стаж український і польський сумуватиметься, а пенсію українець зможе отримувати як в Україні, так і в Польщі, залежно від місця проживання та певних умов.

Початково українсько-польська угода про соціальне забезпечення створювалась для того, аби гарантувати польським репатріантам, які жили і працювали на території України, виплату пенсії, а також для того, аби польським працівникам, яких роботодавці делегували в Україну, зараховувався трудовий стаж під час того, як вони там працюватимуть.

На практиці ж, частіше користаються з її положень саме українці, які живуть і працюють на території Польщі. Задум угоди з’явився у 2012, а вже у 2014 році її було ухвалено. І якщо раніше українці в першу чергу думали про розмір заробітної плати, а вже потім про законність і стабільність роботи в сусідній країні, то останнім часом все більше наших громадян все ж хочуть працювати легально, аби мати більші перспективи для майбутнього в Польщі.

До речі, Україна – одна з небагатьох країн, з якими Польща підписала таку угоду. Наприклад, ще одні сусіди Польщі, білоруси, які займають друге місце за кількістю працівників в Польщі, не мають права на набуття польської пенсії, стаж їм при виконанні роботи в Польщі (навіть офіційно) теж не нараховується. Така сама ситуація і у росіян. Крім України, серед країн, що не є членами ЄС, подібну угоду Польща підписала лише зі США, Молдовою, Македонією, Південною Кореєю, Канадою та Австралією.

"Обов’язковими умовами отримання пенсії в Польщі є реєстація у Фонді Соціального Страхування, а також перевищення пенсійного віку і наявність грошових внесків на рахунку в ZUS, незалежно від їх розміру. До уваги братимуться періоди, у які за працівника сплачували податки в обох країнах, а розмір пенсії залежатиме від стажу", – каже Радослав Мільчарські з ZUS (Управління Соціального Страхування).

А поки поляки зацікавлені в зменшенні масштабів праці наших громадян "на чорно", адже українці вигідні для польського бюджету. Якщо припустити, що кожен з офіційно оформлених в Польщі українців отримує мінімальну заробітну плату 2 тисячі злотих брутто, то польський ZUS протягом року отримує 2,2 мільярда злотих, а бюджет держави поповнюється виплатами податку PIT приблизно на 440 мільйонів злотих.

Чи буде це так само вигідно Польщі, коли українці почнуть масово звертатися за пенсіями, поки не відомо.

Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024