Ліквідувати шахти кілька років тому взялася одна з рівненських фірм. Однак навіть тоді ці місця не стали безпечнішими, передає кореспондент «5 каналу».

У хащах біля сіл Мовчанів та Війниця 30 років тому розташовувалася військова частина. На півтора гектарах сотні військовослужбовців зберігали чотири стратегічні ракети Р-12, здатні в будь-який момент знищити ціль на відстані 2,5 тисячі кілометрів. Служив тут і Валентин Люпа. Утім, знайти пускові шахти чоловіку нині ледве вдається. Бо ще кілька років тому закинуті 40-метрові ями накривали бетонні куполи.

«Я тільки можу вгадати приблизно, де стояли пускові. Це страхіття – сама пускова – приблизно в діаметрі 10 метрів. Це пустоти. Вони мусять бути заповнені, бо може все завалитися, а буде хто йти – і поминай як звали», – каже дослідник військової історії Валентин Люпа.

Три роки тому засипати колодязі взялася фірма з Рівного. Робітники бетонне накриття прибрали, шахти присипали і зникли.

«Вони демонтували, трохи засипали ті всі шахти, але земля має властивість осідати. І зараз так осіло, що знову видно ті всі ями… Зимою, якщо підуть мисливці чи якась дика тварина – це явно небезпека. 100% страшна небезпека», – наголошує Озютичівський сільський голова Людмила Таровська.

За непроглядними хащами провалля майже непомітні. Селяни кажуть, що через це уже траплялись летальні випадки.

«Років шість тому, тут загинули батько з сином з Володимира-Волинського. Вони тут вирізали металобрухт і загинули», – розповідає місцевий мешканець Микола Плюта.

Знімальна група «5 каналу» намагалася зв'язатися з керівником фірми, яка виконувала роботи з ліквідації шахт. Утім, на дзвінки ніхто так і не відповів. Тим часом в обласній раді повідомили, що фахівців, які зможуть засипати штольні й ліквідувати небезпеку, досі шукають. Поки – безрезультатно.

«Років п'ять тому була навіть постанова Кабінету Міністрів, щоб виділили гроші на демонтаж тих шахт повністю, і щоб провели рекультивацію земель. Але так справу до кінця і не довели. Може, знайдуться люди, які самі захочуть демонтувати, тому що там багато є і металу, і будівельних матеріалів», – каже заступник голови Волинської обласної ради Роман Карпюк.

Тим часом у розпалі сезон тихого полювання. Тож і чиновники, і місцеві мешканці, просять людей утриматися від прогулянок Мовчанівським лісом, доки штольні не убезпечать.