Як відшкодувати збитки, завдані ДТП через поганий стан доріг

12 Березня 2017, 13:30
1910

Усі нарікають та жахливий стан доріг, однак охочих судитися з дорожніми службами вкрай мало, бо люди або не знають, що мають право на компенсацію, або не хочуть витрачати свій час на судову тяганину, або ж просто не вірять, що зможуть відстояти свої позиції.

Що ж робити водіям, якщо пошкоджено автомобіль, а дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг?

Консультацію з цього питання підготували юристи Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

         Крок 1. При ДТП необхідно зупинитися, включити "аварійку" і встановити знак аварійної зупинки. Не варто переміщати автомобіль.

         Крок 2. Викличте викличте поліцію.

         Крок 3. Зафіксуйте обставини аварії, зберіть якомога більше доказів поганої якості дороги (кращий спосіб фіксації - це фото- і відеозйомка), ці дані знадобляться для складання адміністративного протоколу, запишіть контакти очевидців ДТП (якщо такі є).

         Крок 4. Простежте, щоб всі деталі були зафіксовані працівниками поліції в протоколі і схемі ДТП. Працівники дорожньої поліції зобов’язані скласти на відповідальних посадових осіб дорожньої служби протокол про адміністративне порушення за ст. 140 КУпАП «Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт».

         На схемі ДТП обов'язково повинні бути відображені дорожні умови, розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; розміри і розміщення дефектів. Якщо будь-які деталі співробітник поліції не відображає (або не хоче відобразити), то необхідно обов'язково вказати це в ваших письмових зауваженнях до схеми і протоколу ДТП.

          Варто пам’ятати, що ключовим елементом протоколу буде відображення глибини ями. Згідно з вимогами ДСТУ 3587-97, граничні розміри осідань, вибоїн й інших дефектів не повинні перевищувати 15 см завдовжки, 80 см завширшки і 5 см у глибину, а невідповідності повинні усуватися протягом 7 днів після їх виявлення.

         Крок 5. Вимагайте. щоб співробітники поліції викликали представників дорожньої служби. Згідно п.11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони (затверджені постановою Кабміну від 30.03.1994 N198), дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані разом з поліцією брати участь в огляді місць ДТП для визначення дорожніх умов. Якщо відповідна посадова особа не викликалася або не прибула до місця події, вкажіть це у зауваженнях до протоколу ДТП. Найголовніше, протокол повинен бути оформлений на місці ДТП, а в якості причини події повинно бути зазначено незадовільний стан дорожнього покриття. (ДТП або пошкодження авто сталося внаслідок поганого стану дороги)!

         Крок 7. Зверніться в офіційне СТО або до незалежних оцінювачів для встановлення розміру збитку.  Довідка про пошкодження транспортного засобу оформляється на місці ДТП.

         Крок 8. Отримайте копію у працівників поліції протоколу або постанови адмінсуду про притягнення посадової особи до відповідальності. Копію схеми і фотографії (якщо зйомка проводилася співробітниками поліції) можна отримати за письмовим зверненням до районного підрозділу поліції (за місцем ДТП).
Справи про адміністративні правопорушення за ч.1-3 ст.140 КУпАП розглядаються органами національної поліції, а по ч.4 ст.140 КУпАП - районними судами.

         До кого звертатися з позовом за компенсацією завданих матеріальних збитків?

         Відповідно до ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів належить розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження і т.д..

         Закон України «Про автомобільні дороги» (далі Закон) визначає основні їх види: автомобільні дороги загального користування;вулиці і дороги міст та інших населених пунктів; відомчі (технологічні) автомобільні дороги; автомобільні дороги на приватних територіях. Відповідно до ст. 7 Закону, автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.

         Державне управління  автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України (Укравтодор), яка має свої органи управління на місцях (наприклад Служба автомобільних доріг у Волинській області: адреса: вул.Рівненська, 52Б, м. Луцьк, Волинська обл., 43000, телефон (03322)50198. Визначити чи належить відповідна дорога до доріг загального користування допоможе «Перелік автомобільних доріг загального користування державного значення», у якому вказаний чіткий перелік, але не потрібно забувати також про дороги загального користування місцевого значення, що сполучатимуть, наприклад, міста між собою. Стаття 16 Закону вказує, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є  комунальною власністю ( отже відповідачем у такому разі буде місцева рада).

         На якій підставі можна звертатись до суду про відшкодування збитків? 

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 р. N 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» власники дорожніх об’єктів повинні своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об’єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити — невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями тощо. За порушення вищезазначених правил настає відповідальність згідно з чинним законодавством.

         Відповідно до ст.24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. Тобто у цьому випадку діє правило «власність зобов’язує», що означає, що у власника є певні обов’язки як, наприклад, нести відповідальність за створення безпечних умов. Нерівності та ями на дорогах також можна віднести до категорії безпечних умов, оскільки вони самі по собі можуть викликати несприятливі наслідки у вигляді аварій, поломок тощо.

         Відповідно до ст.9 Закону України «Про дорожній рух» вказано, що до компетенції власників автомобільних доріг відноситься компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів.

         Документи, які потрібно зібрати для подачі позову до суду:

- довідка з поліції про ДТП;

- копія протоколу про ДТП і схеми;

- фотографії з місця ДТП;

- експертна оцінка збитку;

- копія рахунку за проведення ремонту автомобіля (якщо ремонт вже проведено).

         Відшкодування шкоди в даному випадку, згідно зі ст. 40 КУпАП можна вимагати при розгляді судом адміністративного протоколу щодо посадової особи дорожньо-експлуатаційних організацій або в порядку цивільного судочинства. Судовий розгляд може обмежитися одним засіданням, а може розтягнутися на кілька років.

         Незважаючи на це боротися все таки варто, шанси на успіх є завжди. Не потрібно пропускати випадки поломки транспортних засобів через жахливий стан українських доріг, а необхідно починати спільно діяти та не ігнорувати безвідповідальність влади стосовно стану шляхів сполучення.

За правовою допомогою звертайтеся: м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька 19. Телефони: (03342)3-80-16, 3-80-11. Цілодобово та безкоштовно - 0-800-213-103.

Коментар
20/04/2024 Субота
20.04.2024
19.04.2024