Успенський собор у Володимирі: в ОВА шукають спосіб повернути його державі

02 Липня 2024, 14:20
Свято-Успенський собор. Фото - travels.in.ua 1175
Свято-Успенський собор. Фото - travels.in.ua

Після того, як настоятель релігійної громади Свято-Успенського собору УПЦ МП, відмовився підписувати акт прийому-передачі, в ОВА вже думають, яким чином будуть повертати культову споруду державі.

Про це розповів Олександр Хвіщук, директор департаменту культури, молоді та спорту Волинської ОДА, пише Район.Володимир.

Олександр Хвіщук зазначив, що одним з напрямків діяльності Волинської ОВА є реалізація державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Також розповів, що на території області є пам’ятки як національного, так і місцевого значення. Свято Успенський собор у Володимирі – об’єкт культурної спадщини саме національного значення. 

«1 липня 2024 року у релігійної громади Свято-Успенського собору УПЦ, яка власне й користується комплексом Успенського собору XII–XVII століть закінчився договір про безоплатне користування цими будівлями, які є державною власністю. Про те, що договір користування у релігійної громади завершується, було повідомлено вже понад місяць тому. Саме тому 1 липня на території собору працювала комісія мета якої – обстеження і приймання-передачі культових споруд від релігійної громади», – розповів посадовець облдержадміністрації.

До речі, серед членів комісії були представники не тільки Волинської ОВА, а й представники Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир», представники Володимир-Волинської міської територіальної громади та Володимирської РВА, правоохоронці.

«За результатами роботи комісія склала акт приймання-передачі, який настоятель релігійної громади підписувати відмовився. Наразі напрацьовується варіант повернення пам’ятки архітектури національного значення до держави. На сьогодні у релігійної громади підстави користуватися пам’яткою – відсутні», – зазначив Олександр Хвіщук.

Нагадаємо, термін договору тимчасового користування комплексом Успенського собору XII–XVII століть у Володимирі збіг 1 липня. Того ж дня у собор навідалась комісія, яка закінчила обстеження Успенського Собору і за результатами склали акт. Митрополит Володимир, настоятелю релігійної громади Свято-Успенського кафедрального собору УПЦ МП, ознайомився з висновком роботи комісії і відмовився підписувати акт прийому-передачі будівлі собору.

Ще раніше настоятель собору митрополит Володимир звернувся до Волинської ОВА, щоб продовжити тимчасового користування комплексом Успенського собору XII–XVII століть у Володимирі. В ОВА відповіли відмовою. Наразі відомо, що громада УПЦ МП звернулася з цього питання до суду. 

Нагадаємо, ще 15 вересня 2022 року Волинська обласна рада підтримала звернення до ВРУ, Кабміну та РНБО про заборону Української православної церкви московського патріархату на території України. А в листопаді минулого року депутати Волинської обласної ради звернулися до прем’єра, міністра культури і голови служби з етнополітики та свободи совісті з проханням не продовжувати договір про користування УПЦ МП комплексом Успенського собору XII–XVII століть у Володимирі.

Читайте також: Депутати Волиньради ініціюють звернення про заборону УПЦ МП на території України

І ось в березні 2024 року, на позачерговій сесії Волинської облради, заступниця голови Волинської ОДА Мирослава Якимчук поінформувала, що договір оренди, а точніше договір користування Успенським собором, який закінчується 1 липня, продовжувати не будуть.

10 квітня під час засідання постійної комісії облради депутат Андрій Бокоч звернувся до представників Волинської ОДА з проханням надати список артефактів Успенського собору Володимира. Адже ревізія майна востаннє там проводилась у 1992 році і є ризик того, що московські священники підуть і все майно заберуть з собою. А там, за словами депутата, є чимало цінних релігійних речей: мощі святих, давні книги, ікони та інша цінна церковна атрибутика, якій понад 200-300 років.

Читайте також:  Спливає термін договору про користування УПЦ МП собором у Володимирі: продовжувати його не збираються

 

Коментар
22/03/2025 П'ятниця
21.03.2025
20.03.2025