У Володимирі вшанували пам'ять українців – жертв примусового виселення у 1944-1951 роках

09 Вересня 2024, 14:20
У Володимирі вшанували пам'ять українців – жертв примусового виселення у 1944-1951 роках 248
У Володимирі вшанували пам'ять українців – жертв примусового виселення у 1944-1951 роках

У Володимирі нині проживають чимало холмщан і їхніх нащадків, які цьогоріч вшановують 80-ті роковини початку депортації українців з Холмщини.

Роковини цієї трагічної події в історії нашої країни цьогоріч припали на 8 вересня, тож цього дня у Володимирі провели захід біля пам’ятного знака депортованим українцям Холмщини, інформують у міськраді.
Про те, як важливо пам’ятати свою історію, знати своє коріння та робити висновки з тих подій, які пережили наші предки, наголосили під час виступів заступник міського голови Андрій Гудим, науковий співробітник музею Богдан Янович та голова громадської організації «Володимирське культурне товариство «Холмщина» Юрій Грицюк.
Завершився захід покладанням квітів до пам’ятного знака, який спорудили біля храму Віри, Надії, любові та матері їх Софії у 2019 році з ініціативи культурного товариства «Холмщина», як пам’ять про насильно виселених з території Польщі холмщаків та важкі поневіряння, яких вони зазнали.
Довідково:
Підставою для примусової депортації українців із рідних домівок, де вони споконвіку проживали, стало встановлення наприкінці Другої світової війни нового польсько-радянського кордону. У зв’язку з чим комуністичні режими в Україні й Польщі уклали 1944 року угоду про «взаємний обмін населенням»: українського – з території Польщі до УРСР, а польського – з території України до Польщі.
Військові операції проти мирного населення перетворилися для понад 700 тисяч етнічних українців репресіями й обмеженням прав, повною забороною повертатися на рідну землю, втратою домівок, а для багатьох – і життя. Через обмеження соціальних, політичних, економічних і культурних прав опинилися під загрозою знищення низка етнічних груп українського народу.
За інформацією Українського інституту національної пам’яті були втрачені громади українців зі своєю історією та культурою, які до переселення поколіннями жили на своїй малій батьківщині. Внаслідок переселень і депортацій у 1944–1951 роках рідних домівок було позбавлено близько 750 тисяч українців. З іншого боку кордону, з західних областей радянської України, до Польщі переселили майже 790 тисяч поляків та євреїв.

Своїми варварськими діями комуністичний режим завдав непоправної шкоди, що призвело до знищення національної ідентичності та культури. Уже понад два роки триває повномасштабна збройна агресія рф в Україні. Захоплення російськими військами у 2022 році українських громадян на окупованих територіях з подальшим їх вивезенням до фільтраційних таборів та депресивних районів Росії – це сьогоднішня версія колишнього примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

Коментар
03/10/2024 Четвер
03.10.2024
02.10.2024