Володимир та європейські міста: спільна ціль заради добробуту і розвитку

Попри воєнний стан в країні, Володимирська громада продовжує діяльність в галузі міжнародного співробітництва: укладає угоди про співпрацю, встановлює побратимські відносини з європейськими містами.
Наразі Володимир-Волинська громада має чимало партнерів не лише в Україні, а й за кордоном. Є міста та гміни з якими Володимир у партнерстві вже кілька десятків літ, а з деякими – все тільки починається. Невдовзі співпрацю налагоджуватимуть з новими містами Польщі та Великої Британії.
На сьогодні Володимир має вісім закордонних партнерів. Це – гміна Грубешів, місто Грубешів, Кентшинський повіт та місто Кентшин, місто Ленчиця у Польщі; місто Цвікау в Німеччині, Расейняйський район та місто Расейняй у Литві.
Цьогоріч угоду про співпрацю і партнерство Володимир-Волинська громада підписала з містом Мальборк (Польща).
Роки йдуть, партнерство триває
Найдовші партнерські стосунки Володимир має з гміною Грубешів. Угоду про співпрацю підписали ще у 1995 році. Це найближчі закордонні сусіди Володимирської громади, тому бекграунд цих партнерських стосунків вже досить вагомий.
А з початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну, саме місто Грубешів та гміна Грубешів стали своєрідним хабом, куди звозили всю допомогу з країн ЄС і не тільки.
З лютого 2022 року партнерські стосунки з містами країн ЄС посилилась в рази. І йдеться не лише про гуманітарні вантажі, але й про підтримку, про оздоровлення дітей з Володимирської громади.
24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну, у Володимир прямувала делегація з німецького міста Цвікау. Про гостини за таких умов не йшлося. Гості доїхали лише до Зосина (митний перехід «Устилуг – Зосин»), усі вантажі та подарунки вони залишили на польській стороні, а самі були змушені повернутися додому.
З того часу представники німецького міста неодноразово навідувались у Володимир з гуманітарною допомогою. Попри воєнний стан та небезпеку, яка підстерігає всіх і скрізь у воюючій країні.
З містом Кентшин Володимир співпрацює уже 20 років.
У Володимирській міській раді запевняють, що співпраця з цими містами та гмінами – тісна і плідна, бо існує не лише на папері.
Коли у жовтні Україна потерпала від масованих ракетних атак росіян і проблеми з енергопостачанням стали ще одним випробуванням для жителів громади, на допомогу прийшли міста-партнери.
Загалом від усіх партнерів громада отримала більш як 20 генераторів різної потужності.
Читайте також: Цвікау та Володимир: побратимство тривалістю у 10 років
Успішні проєкти, як результат плідної співпраці
Завдяки міжнародному партнерству Володимирська громада мала можливість реалізувати не один проєкт. За 2022 рік та 1 півріччя 2023 громада зуміла залучити близько 6,5 мільйона гривень грантових коштів.
Зі слів начальниці відділу міжнародної діяльності та туризму виконавчого комітету Володимирської міської ради Катерини Підгурець, у 2022 році завершили реалізацію двох міжнародних проєктів: «Боротьба з пандемією Ковід-19» (Kommunales Corona – Solidarpaket) та проєкт «Разом задля здоров’я та благополуччя мешканців Володимира-Волинського та Цвікау» (NAKOPA).
Загальна сума освоєних грантових коштів ковідного проєкту – майже 50 тисяч євро. Це повністю кошти Євросоюзу, співфінансування з української сторони не передбачалось. У рамках цього проєкту придбали та встановили 120 рекуператорів у п’яти школах міста та 17 вітрозахисних ковпаків.
Загальна сума освоєних грантових коштів по проєкту «Разом задля здоров’я та благополуччя мешканців Володимира-Волинського та Цвікау» – приблизно 75,5 тисяч євро. Співфінансування з місцевого бюджету – майже 250 тисяч гривень.
«Громада має хороші результати проєкту: закупили УЗД-апарат з еластографією, який допомагає діагностувати онкологічні та інші захворювання на ранніх стадіях. Вартість апарату – понад 2,1 мільйона гривень. Провели фахове стажування і підвищення кваліфікації лікарів Володимир-Волинського територіального медоб'єднання. У рамках проєкту також відбулася поїздка до міста-партнера Цвікау, з метою обміну досвідом та обговорення процесу та результатів реалізації проєкту», – розповіла начальниця відділу міжнародної діяльності та туризму.
У 2023 році вже завершили реалізацію двох проєктів з німецьким містом-партнером Цвікау: «Профілактика та подолання наслідків пандемії COVID-19» (Kommunales Corona – Solidarpaket) та «Правильні дії в правильний час».
«На проєкт «Профілактика та подолання наслідків пандемії COVID-19» залучили майже 16,5 тисяч євро грантових коштів. Це повністю кошти Євросоюзу. У межах проєкту закупили медичне обладнання, націлене на реабілітацію хворих після COVID-19 та медичне обладнання для профілактики коронавірусу. Також в рамках цього проєкту організували триденний візит з метою обміну досвідом працівників територіального центру соціального обслуговування міста Володимир у колег з міста-партнера Цвікау», – ділиться Катерина Підгурець.
Проєкт «Правильні дії в правильний час» реалізували за грантові кошти (понад 1,9 мільйона гривень) та кошти міського бюджету (майже 157 тисяч гривень).
«Завдяки проєкту ми закупили автомобіль швидкої медичної допомоги, оснащений спеціальним медичним обладнанням, необхідним для безпечного транспортування пацієнтів. Окрім того, закупили два монітори пацієнта»,– зазначила Катерина Підгурець.
30 червня цього року закінчився ще один цікавий проєкт «Готський шлях»: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле», який реалізували спільно з польськими партнерами. Його загальний бюджет – понад 65 тисяч євро (бюджет для української сторони – понад 47 тисяч євро). Грантові кошти – понад 42 тисячі євро, решта – співфінансування з місцевого бюджету.
Це проєкт історичний, про співпрацю двох музеїв – Володимирського історичного музею імені Омеляна Дверницького і музею імені Станіслава Сташица (місто Грубешів).
«Цей проєкт про готську культуру, про те, який слід готи лишили в історії. В його рамках виготовили диджиталізовану продукцію, закупили тач-панель для музею, розробили сайт та віртуальну екскурсію готським поселенням. Відзняли інформаційний фільм про історію та побут готів, мультфільм для дітей, створили 3D фігури цих історичних персонажів і їхніх поселень. У рамках проєкту цьогоріч відбулась міжнародна наукова конференція, на яку з’їхалися 20 науковців з України та Польщі», – продовжує начальниця відділу.
У рамках, так би мовити, найсвіжішого проєкту по програмі GIZ громада нещодавно отримала обладнання (вартість – понад 12 тисяч євро, грантові кошти), яке стане в пригоді володимирським комунальникам.
Наразі Володимир уже подав спільну заявку з гміною Грубешів на програму Польща-Україна Interreg Next 2021-2027, на тему довкілля.
Проєкт передбачає влаштування доріжки між парками «Слов’янський» та «Княжий», проведення Екологічного фестивалю, візити школярів з Володимира до навчальних закладів гміни Грубешів для проведення «Зелених лекцій» тощо.
«Також наразі активно працюємо над поданням спільної заявки за сприяння міста Мальборк до Програми «Полоніка» (її фінансує міністерство культури Польщі) на реставрацію костелу Іоакима та Анни», – продовжує Катерина Підгурець.
Зокрема 18 серпня у Володимирі відбулась зустріч першого заступника міського голови Ярослава Матвійчука із генеральним консулом Республіки Польща у Луцьку Славоміром Місяком, керівницею відділу дотаційних програм Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» Мартою Шимскою, настоятелем костелу Іоакима і Анни, ксьондзом Лєшеком.
Зустріч стосувалась майбутнього ремонту костелу. Разом із проєктантами та експертами провели візуальну оцінку стану покрівлі та узгодили дії щодо реалізації подальших спільних дій.
За словами Ярослава Матвійчука, домовились про початок розроблення відповідної проєктно-кошторисної документації з ремонту даху як аварійного. Її надішлють польській стороні для можливості фінансування ремонту цього об’єкту культурної спадщини.
Представники «Полоніки» поінформували, що нині такі проєкти обмежуються сумою у 600 тисяч злотих, а генконсул запевнив, що після подачі заявки сприятиме, щоб залучити фінансування з польської сторони.
Читайте також: У Володимир привезли допомогу з Німеччини
Війна – не перешкода, співпраця триває у різних напрямках
Як розповіла Катерина Підгурець, співпраця з закордонними партнерами триває у різних напрямках – культура, освіта, медицина, соціальний захист. Наразі, через воєнний стан в країні, у Володимир рідше стали приїжджати гості з-за кордону, їдуть лише ті, хто супроводжує гуманітарні вантажі.
У липні литовські партнери відзначали День міста Расейняй. Володимирський гурт «Секвенція» з дитячої музичної школи запросили виступити на святкових заходах.
Діти Володимирської громади цьогоріч їздили на відпочинок та оздоровлення у місто Цвікау, Ленчиця, гміну Грубешів та Расейняйський район.
Медики Володимирського ТМО мали можливість в рамках обміну побувати в місті Райсеняй, попрактикуватися в лікарні, у сфері травматології.
Нещодавно була у Володимирі делегація з міста Цвікау. Німці придбали у місцевої майстрині 20 писанок, які надалі стануть експонатами музею в місті Цвікау.
Є надія, що кількість міст-партнерів у Володимира збільшиться. Нещодавно відбулися перемовини й вже навіть відбулася онлайн-зустріч з представниками міста Нерсборо (Велика Британія).
«Проєкт угоди про співпрацю є і ми вже над нею працюємо», – наголосила Катерина Підгурець.
Читайте також: Благодійнику зі Цвікау присвоїли відзнаку Володимирської міської ради