У Володимирі з’явиться профільний ліцей: що зміниться для старшокласників громади

25 Квітня 2024, 13:40
Ліцей імені Олександра Цинкаловського у Володимирі 1545
Ліцей імені Олександра Цинкаловського у Володимирі

Запрацює володимирський ліцей уже в новому 2024-2025 навчальному році на базі колишньої гімназії імені Олександра Цинкаловського.

Як проходитиме реформування старшої школи у Володимир-Волинській громаді та що зміниться для місцевих старшокласників та мережі освітніх закладів, розповіли начальниця управління з гуманітарних питань Оксана Бігун, очільниця відділу освіти Наталія Митошоп, директор ліцею імені Олександра Цинкаловського Олександр Романюк та його заступник Віталій Кашубський, інформує Район.Володимир.

В умовах освітньої реформи передбачали, що з 1 вересня 2027 року у місті свій статус змінить ліцей імені Олександра Цинкаловського і з’явиться профільний (академічний) ліцей. Відповідне рішення навіть прийняли на сесії міськради влітку 2022 року. 

Але все йде до того, що реформування закладів освіти у Володимир-Волинській громаді значно раніше увійде в активну фазу і профільний ліцей запрацює уже в новому 2024-2025 навчальному році. 

Відтак п’яті класи у ліцей, який стане профільним, не набиратимуть. 6, 7, 8 і 9 класи продовжать навчання, а 10 класи у профільному ліцеї формуватимуть з учнів, які прийдуть з усіх навчальних закладів громади. Тому в новому навчальному році ліцеї громади будуть без десятикласників. Учні 11-х класів матимуть змогу завершити навчання у своїх закладах.

Начальниця управління з гуманітарних питань Оксана Бігун та очільниця відділу освіти Наталія Митошоп
Начальниця управління з гуманітарних питань Оксана Бігун та очільниця відділу освіти Наталія Митошоп

Директор ліцею імені Олександра Цинкаловського Олександр Романюк та його заступник Віталій Кашубський
Директор ліцею імені Олександра Цинкаловського Олександр Романюк та його заступник Віталій Кашубський

Володимирський ліцей – у пілотному проєкті

Начальниця управління з гуманітарних питань Оксана Бігун розповіла, що у рамах реформи старшої профільної освіти 150 шкіл України у 2025 році візьмуть участь у пілотному проєкті. Учасниками цього проєкту стали три волинські навчальні заклади й серед них – ліцей імені Олександра Цинкаловського. Проте володимирський ліцей – єдиний з області потрапив у передпілотну 25-ку, яка буде вже цьогоріч розробляти й тестувати нові освітні моделі. 

Освоївши всі новації НУШ володимирський ліцей надалі стане ментором для освітніх закладів, які почнуть апробовувати профільну середню освіту з 2025 року.

Вибір ліцею і що цьому передувало

Начальниця гуманітарного управління Оксана Бігун розповіла, що для вибору закладу, на базі якого створять профільний ліцей, створили спеціальну робочу групу, до складу якої увійшли керівники закладів освіти місцевого та обласного підпорядкування, працівники органів самоврядування та депутати міської ради.

«Заклад обирали згідно з визначеними критеріями, тож робоча група прийняла рішення про створення профільного ліцею саме на базі гімназії. Цей навчальний заклад демонструє найвищий рівень опанування учнями академічних дисциплін і уже має досвід навчання за профільним спрямуванням», – зауважила Оксана Бігун. 

Начальниця відділу освіти Наталія Митошоп додала, що робоча група, яка аналізувала стан освітніх справ, обирала за низкою критеріїв відповідну освітню установу, на базі якої можна створити профільний (академічний) ліцей, працювала ще з 2021 року.

Під час відбору оцінювали проєктну потужність навчального закладу, зручність географічного розташування, матеріально-технічну базу, успішність учнів, рівень підготовки педагогічних кадрів.

«До цього процесу долучилися незалежні експерти – представники шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» SALAR. Вони теж проаналізували ситуацію в громаді та дійшли висновку, що ми дивимось у правильному напрямку. Зупинили свій вибір на ліцеї імені Олександра Цинкаловського», – розповіла начальниця відділу освіти Наталія Митошоп.

Представники відділу освіти та педагоги зустрічалися з батьками та учнями, проводили опитування, дізнавалися, які профілі в пріоритеті, цікавились, чи не вплине географічне положення закладу на процес навчання. До речі, під час опитування, про свою готовність змінити заклад освіти для можливості отримання профільних знань заявили 70% дітей.

Профільний ліцей – заклад з індивідуальною освітньою траєкторією розвитку

Що ж каже дирекція ліцею, який з нового навчального року має перепрофілюватися. 

Олександр Романюк розповів, що освітній заклад та педагоги готові до змін, до того ж заклад вже має досвід організації профільного навчання. Починаючи з 2005 року педагоги, ще на той час гімназії, вдало реалізовували допрофільне і профільне навчання, що дало позитивний результат у багатьох спрямуваннях. 

Директор ліцею розповів про робочий хіміко-технологічний клас з поглибленим вивченням хімії, випускники якого легко вступають до вишів, успішно там навчаються і показують хороші знання. А викладачі вищих навчальних закладів все частіше дякують педагогам ліцею за якісну підготовку учнів.

Профільні класи й досі функціонують у ліцеї. Щоправда, змінюється їх спрямування, залежно від запитів учнів. Одні хочуть поглиблено вивчати іноземну, інші – математику.

«Для кожної дитини ми повинні створити індивідуальну освітню траєкторію розвитку і дати їй можливість самостійно обирати предмети, які їй цікаво вивчати, які вона може вивчати, і які можуть знадобитись їй у майбутньому», – зазначив директор ліцею. 

Олександр Романюк пояснив, що у профільному (академічному) ліцеї для учнів старших класів навчання здійснюватимуть за такими напрямками: громадянсько-історичний, мовно-літературний, математичний, природничий, технологічний, соціальний та здоров'язбережувальний, фізична культура та мистецтво. Також будуть обов'язкові предмети – українська мова, історія України, фізкультура та іноземна мова.

Профільний клас відкриють за умови, якщо в ньому буде вісім учнів. Навчання проводитимуть не у класах, а у потоках. Кожен учень матиме свій розклад занять залежно від обраних предметів. Протягом першого семестру буде можливість перейти до іншого потоку.

До речі, дистанційне навчання на випадок, якщо учень перебуває за кордоном, теж допускається у профільному ліцеї.

Довідково:

Наразі у ліцеї імені Олександра Цинкаловського є 46 випускників дев'ятих  класів і вже 25 учнів повідомили, що залишаються у ліцеї й навчатимуться у 10 класі. Загалом по місту 518 учнів у цьому році завершують навчання у дев'ятому класі. Скільки з них підуть у 10 клас – наразі невідомо.

Директор ліцею імені Олександра Цинкаловського Олександр Романюк
Директор ліцею імені Олександра Цинкаловського Олександр Романюк

Укриття та ліцей-тур для старшокласників

Також розповіли про відсутність укриття у ліцеї, який має стати профільним.

Директор Олександр Романюк пояснив, що наразі провели експертизу проєктно-кошторисної документації й триває завершальний етап коригування. Незабаром оголосять тендер на виконання робіт. Укриття спроєктоване на 700 людей (490 сидячих місць і 210 лежачих), з можливістю автономного перебування людей протягом тижня, для чого будуть використовувати два потужні генератори.

Начальниця відділу освіти Наталія Митошоп обіцяла організувати для володимирських старшокласників екскурсії у ліцей імені Олександра Цинкаловського. Діти зможуть познайомитися з педагогами, оглянути умови, в яких проходитиме освітній процес, поміркувати та визначитись, який профіль навчання їм підходить.

Для батьків старшокласників Володимир-Волинської громади представники освіти пообіцяли провести День відкритих дверей у ліцеї, який вже з вересня цього року стане профільним.

Коментар
19/01/2025 Субота
18.01.2025
17.01.2025