Ми – друзі для дітей: начальниця ювенальних поліцейських у Володимирі розповіла про свою роботу

08 Липня 2024, 18:30
Ювенальна поліція у роботі ФОТО 899
Ювенальна поліція у роботі

В Україні 8 липня відзначають День працівників ювенальної превенції. У 2024 році це 29-та річниця створення в структурі органів внутрішніх справ України уповноваженого підрозділу по роботі з дітьми.

З нагоди дня ювенальної превенції журналістка Район.Володимир поспілкувалась із начальницею сектору ювенальної превенції Володимирського районного відділу поліції, пані майором поліції Оленою Павлюк.

Служба в поліції та обовʼязки ювеналів

У правоохоронних органах жінка працює з 2004 року. За цей період пані Олена спробувала себе на різних посадах спочатку в міліції, а згодом в поліції. З 2021 року жінка обіймає посаду начальниці сектору ювенальної превенції у Володимирі.

«Я за освітою юристка і довгий час пропрацювала в слідстві, та нині жалію, що не обрала роботу з дітьми ще раніше. Свого часу була така служба КМСД – Кримінальна міліція в справах неповнолітніх. Ще як працювала у Локачах, місцевий прокурор Павло Воробій мені говорив: «У тебе є всі завдатки, працюй з дітьми». Але тоді я чомусь себе не бачила у роботі з ними», – розповідає Олена Павлюк.

Після декретної відпустки начальник районного відділу міліції запропонував пані Олені спробувати працювати із малечою. 

«Для мене це був новий напрямок, абсолютно новий. Потрібно було вчитися працювати з дітками, і це сподобалось мені ще з перших днів. Так і лишилась з ними», – зазначає пані Олена.

Обовʼязків у ювенального поліцейського дуже багато. Загалом все, що стосується дітей – робота ювенальної поліції. Основна задача ювенала – це захист прав і законних інтересів дітей. Завдання – захистити дитину, знайти підхід та допомогти цій дитині розв'язати соціально-побутові проблеми, проблеми в сім'ї, в оточенні, в дитячому середовищі, в шкільному середовищі. Також завдання ювенальних поліцейських – допомогти стати на шлях виправлення.

Читайте також: Допомагати дітям і батькам: Надія Рудюк з Луцька розповіла про роботу ювенальної превенції

«На всіх заходах ми наголошуємо, що ювенальні поліцейські – це є друзі. Тобто в цьому полягає робота ювенала. І йдеться не тільки про роботу з дітьми. Ми також працюємо з батьками, і з сім'ями, які потрапили в складній життєві обставини (СЖО). Робота з підлітками, які переступили межу, тобто вчинили злочини чи правопорушення. Спектр обов'язків ювенала величезний», – пояснює начальниця сектору ювенальної превенції.

Окрім роботи із сімʼями СЖО та дітьми, які вчинили правопорушення, ювенали проводять різні інформаційні заходи для застереження підростаючого покоління. Діти вже не хочуть лекцій. Формальні лекції вже не цікаві. Діти хочуть флешмобів, хочуть руханок. Останні три роки ювенали Володимирського РВП практикують різні новинки. 

«Мені інколи буває складно стрибати на рівні з дітками, але стрибаю. Придумуємо щось нове, наприклад, ігри, адже дитину потрібно зацікавити. У 2023 році, коли був день міста Володимир, у Словʼянському парку була розташована наша локація. На заході було дуже багато дітей. Вони підходили, обнімали, казали: «Ми пам'ятаємо, як танцювали з вами в школі, а ми з вами рухались». Тобто тільки в такому нетрадиційному й цікавому форматі дитина запам'ятовує інформацію, яку їй доносять поліцейські. І це є один з основних напрямків нашої роботи», – наголошує пані майор поліції.

Олена Павлюк із своїм вихованцем Артемом
Олена Павлюк із своїм вихованцем Артемом

Наш сектор, як маленька й дружна сімʼя

Олена Павлюк прийшла на посаду начальниці сектору ювенальної превенції Володимирського районного відділу поліції із сектору поліцейської діяльності селища Локачі у 2021 році через децентралізацію. У звʼязку з реформами у Володимирі створили сектор ювенальної превенції.

«Робота у Володимирі для мене була новою. Я тут абсолютно нікого не знала. Чесно кажучи, в перші дні боялася, бо було дуже важко. Це в обслуговуванні два міста: Нововолинськ, Володимир, селища Іваничі, Локачі – велика територія. А я прийшла з Локачів, нікого не знала», – пригадує пані Олена.

Читайте також: Наставники, психологи та друзі для дітей: як працює ювенальна поліція Камінь-Каширського району

Ювенальна поліцейська розповідає, що на той час, крім неї, начальниці сектору, інспекторів було тільки два. Тобто всю територію обслуговування вони не могли перекрити. Дуже важко було спочатку налагодити комунікацію з освітою.

«На території – 11 громад. Це потрібно було налагодити співпрацю з кожною громадою, з органами місцевого самоврядування, освітою, службою у справах дітей. Тобто перші пів року були складними. Я пригадую, що вже хотіла відмовитися від цієї посади. Було таке, що закривалася в кабінеті і не хотіла нікого бачити. Було й фізично важко, тому що не вистачало особового складу», – пригадує керівниця ювеналів.

Через три місяці з навчання на роботу прийшли ще двоє інспекторів, причому цивільні люди та взагалі не дотичні до роботи поліції. Одна – вчителька історії Оксана Ткачук. Зараз в її обслуговуванні Локачинська і Затурцівська громади. Друга – Людмила Самолюк, вона займалася страхуванням. Пані Людмила раніше взагалі жодного відношення не мала до поліції та роботи з дітьми, але вирішила працювати саме тут. Зокрема, вони двох йшли на конкурс на юванальних поліцейських.

«Вже, коли стало працювати п'ять інспекторів – мені стало простіше. За пів року ми налагодили роботу, познайомились одна з одною, навіть здружилися. Звичайно, були різні моменти, але тепер з впевненістю відчуваю, що можу вирішити будь-яке питання, і Володимир вже став таким рідним. Потрібно було докласти багато зусиль, щоб створити хороший робочий колектив. Дівчата всі прийшли амбітні, кожна зі своїм характером. В чомусь і мені потрібно було пристосуватись до них, як керівниці», – наголошує пані майор поліції Олена Павлюк.

Читайте також: День ювенальної превенції: хто займається профілактикою правопорушень серед дітей на Ковельщині

Жінка також розповідає про те, що і їй доводилось багато вчитись. До керівної посади пані Олена працювала також інспектором, а тут велика кількість обовʼязків та зовсім інша територія.

«Зараз я себе на іншій службі не бачу, чесно. Я дуже люблю свою роботу і завжди кажу, що це не служба, це частина мене», – додає пані Олена.

У 2024 році в секторі ювенальної превенції Володимирського РВП працює пʼять інспекторів – чотири дівчини та один хлопець.

Ювенали у роботі
Ювенали у роботі

Працівники сектору ювенальної превенції
Працівники сектору ювенальної превенції

У секторі працюють бойові дівчата

Пані майор поліції Олена Павлюк розповідає, що у секторі ювенальної превенції Володимирського РВП працюють бойові дівчата.

«Якщо потрібно в наряд, значить наряд. Бронежилет одягнули, одягнули всі спецзасоби і пішли в наряд. Якщо танцювати і проводити заходи для дітей – творчі поліцейські. Коли сильний та крутий колектив – це дуже класно. Працюють реальні ювенали-ювенали, які люблять дітей, які віддаються своїй роботи», – розповідає з гордістю начальниця.

У секторі ювенальної превенції кожен знає вже свою роботу. За кожним інспектором закріплена своя територія, знають своїх дітей та район.

«Якщо трапляється якась ситуація, ми вже знаємо, що це за сім'я, де, наприклад, дитинку шукати, чи де можуть знаходитись батьки. Це все з часом налагоджували. Пишаюсь своїми ювеналами», – додає пані Олена.

На цій роботі потрібно не лише любити дітей – потрібно мати душу та добре серце.

Злочинність родом із дитинства

Проведення роботи в закладах освіти з метою профілактики є одним із основних напрямків роботи ювенальних поліцейських.

«Ми повинні попереджати. Я завжди говорю і буду говорити, що злочинність зароджується з дитинства. Тобто, якщо з дитинства, то з садочка. Це найкращий віковий період, коли потрібно запрошувати ювенальних поліцейських для спілкування з дітьми. У школі вже пізно. Ми відвідуємо садочки, танцюємо, рухаємося з дітворою. Ми спілкуємось із дітками середньої та старшої групи. Тобто вже з такого віку потрібно пояснювати, що є добре, а що погано, що можна робити, а чого не можна», – розповідає Олена Павлюк.

Ювенальні поліцейські розповідають відвідувачам дитячих садочків про правила поведінки, як не стати жертвою будь-якого злочину. Як зазначає пані Олена, контингент, із яким працюють ювенали: від нуля та до вісімнадцяти, та навчати потрібно із малечку.

З дітьми жінка працює не перший рік, тому легко може порівняти, як змінилося покоління та якими є діти нині.

«Покоління змінюються завжди. Сьогодні можу сказати, що діти стали більш обізнаними та поінформованими. Нині потрібно добре готуватися до зустрічі з дітворою. Треба думати, що їм говорити, бо вони вже це все знають. Є такі моменти, не боюсь зізнатись в цьому, що інколи уточнюємо в дітей якісь сучасні визначення і тому подібне. Епоха інтернету – все можна дізнатись та прочитати. Але з такими дітками зараз і складніше працювати, потрібно докласти максимум сил, щоб їх зацікавити», — наголошує жінка.

Потрібно бути на рівні з дитиною

Олена Павлюк наголошує: «ніколи ювенал не повинен ставити себе вище дитини: «Я поліцейський, я крутий, а ти там малий ще». Не можна так себе поводити ніколи». Коли дитина відчуває, що ти на рівні, то довіриться тобі й відкриється. Але це приходить з досвідом.

За словами пані Олени, це основний лайфхак у роботі з дітьми. Не потрібно мати спеціальну освіту, як багато хто говорить. Ти повинен любити свою роботу та любити дітей. Дитина має відчути, що поліцейський є другом.

«У нас були випадки, коли стосовно дітей здійснювали сексуальне насильство. У таких випадках дитина боїться розповісти щось батькам, рідним чи друзям. Кому тоді відкриється дитина? Тільки ювеналу або психологу. Дуже важливо знайти підхід та налагодити довірливі відносини», – зазначає Олена Павлюк.

Наприкінці інформаційних заходів у школах ювенальні поліцейські наголошують, що ще хвилин 10-15 будуть у холі, якщо хтось захоче поговорити наодинці – може підійти.

«Кажу ним: «я почекаю, а ви підходьте». Інколи дитина сторонній особі більше розкаже. Ще під час заходу я бачу в очах, хто хоче підійти, а хто боїться, соромиться однокласників і хоче поговорити наодинці. Підходили часто. Після одного з таких заходів підійшла дівчинка та розповіла, що вже тривалий час потерпає від сексуального насильства зі сторони сусіда. Їй це дуже боліло, але це дуже добре, що вона відкрилась ювенальному поліцейському», – пригадує ситуацію керівниця ювеналів.

Завдяки роботі ювеналів цей злочин розкрили, порушника покарали належним чином. Найважчим у роботі свого сектору пані Олена вважає події із трагічними випадками.

«Коли виїжджаєш на виклик щодо смерті дитини, розумієш, що тобі потрібно зібрати інформацію, надіслати довідку, заспокоїти батьків, знайти правильні слова. Це дуже важко. Вилучати дітей також дуже важко. Я до сьогоднішнього дня цього не навчилася. Можливо, хтось вміє себе налаштовувати, але я за десять років у цій службі досі не навчилася не брати це близько до серця. Під час кожного вилучення я плачу за дітьми, реально плачу. Везу дітей у притулок і плачу», — зі слізьми на очах розповідає пані Олена.

Начальниця сектору ювенальної превенції довго вагається, чи прийняла правильне рішення щодо вилучення дитини, та завжди керується інтересами дитини.

«Потрібно давати шанс не дорослим, а дитині. Кожна дитина заслуговує на щасливе дитинство та хороше майбутнє. Ми вирішуємо подальший розвиток долі майбутньої людини, тому це дуже страшно. Щиро радію, коли, наприклад, вже як крайня міра – батьків позбавили батьківських прав, і дітей влаштували в хороші сім'ї. І ти знаєш, що дала шанс дитині на хороше майбутнє – це найкраща нагорода для ювенала», – наголошує пані Олена.

Ювенали у роботі
Ювенали у роботі

Ювенали у роботі
Ювенали у роботі

Під час війни треба навчити берегти своє ментальне здоровʼя

Одним з основних напрямків роботи ювеналів від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України є навчити та застерегти дітей берегти своє ментальне здоровʼя. Сьогодні збільшилася кількість випадків самогубств серед неповнолітніх.

«У 2023 році, зокрема на території Волинської області, у нас було шість самогубств із летальними наслідками. На території Володимирського району один хлопчик закінчив життя самогубством. За пів року у 2024 році на території Волині – один випадок самогубства неповнолітніх. Це дуже страшно. Тому, першочергово, у навчальних закладах ми проводимо бесіди та наголошуємо дітям про те, що все буде добре. Я завжди кажу дітям: «Дорослі служать, вони там стоять за вас. І ви повинні зберегти своє життя та здоров'я», – наголошує начальниця сектору.

У нелегкий час нашого сьогодення потрібно наголошувати дітям на збереженні своєї психіки та ментального здоровʼя. Як зазначила пані Олена, діти повинні жити повноцінним життям. Важливо наголошувати молодому поколінню, щоб вони більше гуляли на свіжому повітрі, розважались, читали щось для свого розвитку. 

«Зараз вже трішки адаптувалися й діти, й дорослі. Дуже важко було у перші місяці війни. Напруга страшна, діти постійно плакали. Важко було взагалі з дітьми спілкуватися. Пригадую, після початку повномасштабного, коли до нас прибуло дуже багато внутрішньо переміщених осіб, треба було йти і спілкуватися з дітьми та сім'ями. Я боялася. Ніколи не забуду, як потрібно було йти в гуртожиток коледжу і спілкуватись із дітьми ВПО вперше. А ти йдеш і не знаєш, що цій дитині розповісти. Вона була під обстрілами, а ти не була. У мене руки тримтіли. Я дуже добре цей момент пам'ятаю», – пригадує пані майор поліції.

Пані Олена розповідає, що переживання зникли тоді, коли дітвора, побачивши правоохоронців, – підбігла та обняла. Після того ювенали активно почали проводити заходи та спілкуватись із сімʼями ВПО.

Також після початку повномасштабного вторгнення змінилась робота з батьками. Батьки змінилися. Збільшився у дорослих рівень тривожності за дітей. Діти якось вже перелаштувалися, адаптувалися навіть швидше за дорослих.

Окрім заходів для збереження ментального здоровʼя сектор ювенальної превенції проводить різні патріотичні дійства. Пані Олена зазначає, що патріотичне виховання для дітей дуже важливе.

Мама трьох дітей та друг

У Олени Павлюк троє дітей: син та дві доньки. Жінка розповідає, що для своїх дітей старається бути подругою та спілкуватися на рівних. 

«Я мама-подружка. Стараюсь бути лояльною у різних питаннях», — розповідає пані Олена.

Жінка також зазначила, що до роботи діти її не ревнують, адже вже звикли.

«Але трішки засмучує те, що жодна моя дитина не сказала, що хоче бути поліцейським чи поліцейською. Я дуже сподівалась, що моя старша донька піде служити в поліцію, адже досить схожа на мене темпераментом. Та вона сказала, що прекрасно бачить, скільки часу я проводжу на роботі, і не хоче того ж», – зауважила начальниця сектору ювенальної поліції пані Олена.

Малюнок від дитини для Олени Павлюк
Малюнок від дитини для Олени Павлюк

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
19.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром