Допомога ВПО, військовим та співпраця з громадами: інтерв’ю з головою Володимирської РДА Юрієм Лобачем
Юрій Лобач, голова Володимирської районної державної адміністрації, очолює район із березня 2021 року. Попри виклики воєнного часу, район активно розвивають, розбудовують інфраструктуру, впроваджують сучасні проєкти в економічній, соціальній та енергетичній сферах.
В інтерв'ю Район.Володимир посадовець розповів про відкриття нового медичного відділення, індустріальні парки, будівництво вітрових та сонячних станцій, заходи з безпеки у школах, підтримку внутрішньо переміщених осіб та допомогу військовим. Усе це свідчить про системну роботу для забезпечення сталого розвитку громад навіть у складних умовах.
Нагадаємо, що до складу Володимирського району входить 11 територіальних громад: Нововолинська, Володимирська, Устилузька, Іваничівська, Локачинська, Зимнівська, Оваднівська, Литовезька, Павлівська, Поромівська, Затурцівська.
Розвиток Володимирського району
Юрій Лобач зазначив, що попри складні реалії нашого сьогодення та повномасштабну війну, яка триває вже третій рік – район розвивається та розбудовується. До прикладу, очільник навів відкриття нового відділення екстреної медичної допомоги у Володимирському територіальному медичному обʼєднанні.
«Наш район розбудовується не лише в економічному плані, але безпосередньо і розвивається в інших соціальних об'єктах. Хочу поділитися враженням від того, що ми побачили під час урочистого відкриття нового відділення. Йдеться про якісні приміщення, новий ремонт, гарне медичне матеріально-технічне забезпечення, а, також, чудовий колектив. Тому що ми розуміємо, на будь-якому підприємстві серцем і організмом є не стіни, а колективи. Ми бачили висококваліфікований колектив – це люди, які живуть своєю професією, люди, які віддаються своїй роботі. І наші загальні досягнення говорять сьогодні про те, що Європа вже тут, ми наближаємо її своїми руками», – розповідає очільник Володимирської РДА.
Читайте також: У Володимирі на ремонт екстренки з бюджету громади пішло близько 100 мільйонів гривень
На території району досягнули значних результатів і в економічній сфері. За останній рік у містах Нововолинськ та Володимир затвердили, створили та організували індустріальні парки. За словами пана Юрія, індустріальні парки – це інструмент, що дає можливість бізнесу розвиватися, створювати нові підприємства та генерувати економічний розвиток.
«Індустріальний парк сьогодні є чудовою можливістю для релокованих підприємств, які переїжджають. Використовуючи індустріальні парки разом із підтримкою територіальних громад, підприємці мають змогу налагоджувати та розвивати свій бізнес», – зазначає голова району.
Пан Юрій вважає, що одним із ключових аспектів розвитку громад району є покращення безпеки в навчальних закладах.
«Практично всі ліцеї, гімназії та дошкільні навчальні заклади наразі забезпечені укриттями. Крім того, у багатьох закладах вдалося реалізувати проєкт «Шкільний офіцер поліції», а всі 11 громад Володимирського району вже мають поліцейських офіцерів», – наголошує він.
Керівник районної державної адміністрації зазначає, що оцінює результати розвитку району як успішні, зокрема у соціальній, культурній та безпековій сферах, а також у розвитку територіальних громад, залученні бізнесу та його подальшому зростанні.
«Я вважаю, що в нинішніх реаліях ми маємо дуже гарні результати. Хочу звернути увагу на те, що у Володимирській територіальній громаді є низка бюджетоутворюючих підприємств. Передусім це військовослужбовці та військові частини, які свого часу сплачували ПДФО, формуючи бюджет. Окремо хочу виділити одне з найпотужніших підприємств – Володимирську птахофабрику. Вони продовжують будівництво нового цеху навіть під час війни. Це будівництво триває вже кілька років, і війна не злякала їх та не зупинила. Навіть у такі складні часи вони продовжують розвивати свій бізнес. Це свідчить про те, що бізнес, попри всі ризики, які існують у країні, вірить в Україну, залишається працювати тут і розвивається. І це найголовніше», – зазначає Юрій Лобач.
Очільник підкреслив, що пишається всіма людьми, які працюють на благо держави, області та району.
«Як приклад можна взяти Володимирське ТМО, де постійно спостерігається покращення. Відділення екстреної медичної допомоги – це не перший крок до розвитку, а радше результат постійної роботи. До цього було оновлено хірургічне відділення та кілька інших відділень, де проводили ремонти й закуповували нове обладнання. І коли бачиш ці результати, стає приємно усвідомлювати, що розвиток відбувається саме у твоєму районі», – наголошує керівник.
Юрій Лобач вважає, що сьогодні Володимирський район є максимально привабливим для інвесторів. Також район є одним із лідерів у аграрному секторі.
«Якщо порівняти з кількома роками тому, коли велика кількість земель не використовувалася і, як ми кажемо, на них росла лише стерня, то сьогодні між аграрним бізнесом точиться боротьба за землю. Кожен клаптик землі, навіть смуга вздовж дороги, тепер обробляється. Це яскравий показник. Окрім того, хочу звернути увагу, що в Іваничівській громаді одна з компаній вже розпочала монтаж вітрових станцій, а в Литовезькій громаді бізнес активно розробляє технічну документацію для будівництва сонячних панелей. Це стосується альтернативних джерел електроенергії. Ми робимо потужні кроки в цьому напрямку, адже це є одним із великих пріоритетів для країни», – додає пан Юрій.
Читайте також: Понад 20 вітряків на громаду: на Іваничівщині зводять вітрову електростанцію
Очільник також зазначає, що перед будівництвом вітрових та сонячних станцій компанії провели детальну перевірку території, щоб визначити рентабельність таких станцій. Під час цієї перевірки знайшли найбільш вигідні для будівництва альтернативних джерел енергії ділянки району.
«Компанії готові інвестувати сотні мільйонів у будівництво, і це теж є показником розвитку нашого регіону. Це дуже важливий аспект – забезпечити нашу державу енергетикою та альтернативними джерелами енергії. Проблеми з енергетикою для нас є пріоритетними, звісно, після питань, пов'язаних з фронтом. Але для забезпечення цивільного населення енергією, а також для роботи підприємств, які не можуть функціонувати без електрики, це надзвичайно важливе питання», – наголошує керівник.
У Затурцівській громаді Володимирського району також планують будувати вітрову електростанцію. Наразі проєкт перебуває на паузі, але найближчим часом його планують відновити.
«Ми розуміємо, що за цим майбутнє. Відновити ті ТЕС, які були зруйновані, у короткий термін – досить складно, і деякі експерти навіть вважають це неможливим. Тому ми повинні шукати альтернативи та сьогодні максимально сприяти бізнесу, який готовий інвестувати свої кошти й забезпечити нашу державу альтернативними джерелами енергії», – розповідає Юрій Лобач.
Допомога ВПО та їх інтеграція у життя громад
Юрій Лобач зазначає, що процес відселення внутрішньо переміщених осіб триває й досі, особливо з тих регіонів, де тривають бойові дії. Він підкреслює, що регулярно зустрічають евакуаційні потяги, які прибувають до району, та надають допомогу переселенцям, розміщуючи їх на території Володимирського району.
Перед тим, як зустріти внутрішньо переміщених осіб, у районі шукають відповідне місце для їхнього розміщення, щоб забезпечити проживання усіма необхідними умовами. Більшість ВПО розміщують у містах Володимир та Нововолинськ.
«Тут є багатоквартирні будинки і гуртожитки. Ми постійно підтримуємо зв'язок з головами громад, і хоча сільська місцевість у територіальних громадах відрізняється, у селах є будинки, які пустують й ідеально підходять для поселення сімей ВПО», – розповідає голова Володимирської РДА.
У Володимирському районі налагоджена робота волонтерів, які доставляють гуманітарну допомогу з-за кордону. Голови громад працюють разом із місцевими волонтерами та роздають допомогу. Переселенцям надають гуманітарну допомогу та продуктові набори, а також забезпечують соціальними виплатами. Внутрішньо переміщені особи стають на облік і отримують грошову допомогу від держави.
«Не всі внутрішньо переміщені особи залишаються на території нашого району. Вони приїжджають, ми їх поселяємо, надаємо допомогу і стараємось забезпечити всім необхідним. Однак ці люди не прив'язані до конкретного місця. Вони самостійно приймають рішення: залишитися та будувати своє життя тут або переїхати до іншого міста, громади, області, а за можливості – й за кордон», – додає Юрій Лобач.
За словами очільника, питанням ВПО займається його профільний заступник, який постійно підтримує зв'язок з переселеними особами та допомагає вирішувати всі питання, які їх цікавлять.
«Ті, хто залишаються в районі, шукають місце для працевлаштування. Наприклад, у Володимирському ТМО працюють внутрішньо переміщені особи. Це люди, які приїхали до нас з Кривого Рогу, Запорізької області та інших регіонів», – розповідає голова РДА.
Юрій Лобач зазначає, що окрім ВПО, на території Володимирського району з'явилися релоковані підприємства. Вони працюють у різних сферах. Також багато айтішників, для яких не принципове місце перебування, оскільки вони працюють дистанційно. Проте вони приїжджають, реєструються та працюють. Більшість таких підприємств зареєстровані в місті Нововолинськ.
«Є підприємства і у Володимирі, а також поодинокі випадки в інших громадах нашого району. Місто виграє завдяки певній інфраструктурі та можливостям. Розташування нашого району дуже зручне. По-перше, він знаходиться близько до кордону, що полегшує вирішення питань логістики, експорту та інших бізнес-потреб. По-друге, це хороші можливості для залучення людей до роботи. Якщо ти відкриваєш підприємство або маєш релоковане підприємство і потребуєш велику кількість працівників, сформувати багаточисельний колектив завдяки географічному розташуванню міст нашого району буде нескладно. Адже люди – це найцінніше, що ми маємо. Обладнання, станки та інше постійно модернізуються і їх можна придбати, а ось людей замінити неможливо», – додає Юрій Лобач.
Допомога військовим
Володимирська районна державна адміністрація та голови територіальних громад надають військовим підрозділам допомогу переважно у вигляді субвенцій.
«Це зручно, оскільки захисники самі можуть вибрати та придбати те, що їм необхідно. Також є речі, які цивільні люди навіть не можуть придбати. Тому ми розробили цей варіант виділення коштів для військових», – пояснює голова районної державної адміністрації.
Як відбувається процес: військова частина, яка має потребу у техніці, подає звернення до районної військової адміністрації. РДА, своєю чергою, надсилає ці листи головам громад, які відгукуються на прохання про допомогу.
«Також безпосередньо надавали допомогу за участю бізнесу. Ми, як адміністрація, координували цей процес співпраці з бізнесом, який сьогодні активно допомагає військовим», – розповідає очільник.
Читайте також: Із Затурцівської громади передали для військових дрон
За його словами, підприємці закуповують військове обладнання, дрони, мавіки, автомобілі, а також облаштовують підрозділи для військових, встановлюючи додаткове обладнання. Цей процес допомоги продовжується й досі.
«Кожна громада намагається допомогти. Сьогодні багато волонтерів, із якими ми закуповуємо сітки або тканину для них, також вони вʼяжуть маскувальні сітки. Я безмежно вдячний тим, хто виїжджав за кордон і привозив генератори», — зазначає Юрій Лобач.
Керівник розповів, що багато волонтерів купують і продовжують купувати за кордоном продукти харчування, енергетики, засоби гігієни. Все це передають військовим, і ця робота буде продовжуватися до тих пір, поки не завершиться війна.
«Ми повинні усвідомлювати, що сьогодні наша перемога залежить від кожного. Якщо ти починаєш дещо недопрацьовувати або думаєш, що це тебе не стосується – повірте, нічого доброго не буде. Всі ми стоїмо на військовому обліку. Хтось пішов у 2022 році, хтось у 2023, хтось пішов учора, а хтось поїде завтра. І це триватиме до тих пір, поки не завершиться війна. Ті, хто говорить, що це не стосується їх, – таких людей не повинно бути», – наголошує голова Володимирської районної державної адміністрації.
Співпраця із громадами району
До складу Володимирського району входить 11 територіальних громад: Нововолинська, Володимирська, Устилузька, Іваничівська, Локачинська, Зимнівська, Оваднівська, Литовезька, Павлівська, Поромівська, Затурцівська. Юрій Лобач поділився, як співпрацює з ними всіма.
«Кожен керівник – особистість, кожен голова громади має свій темперамент і підхід до управління. Хтось більш енергійний і діє рішуче, а хтось потребує певного стимулу. Іноді доводиться підказувати чи нагадувати, що сучасні реалії вимагають швидких і чітких рішень. Затримки у прийнятті важливих рішень неприпустимі. У таких випадках ми коригуємо або спрямовуємо дії, але загалом співпраця і взаєморозуміння з усіма головами громад налагоджені», – розповідає очільник адміністрації.
Юрій Лобач додає, що в районі немає громад, які б відмовлялися від співпраці чи допомогти.
«Співпраця організована на високому рівні. Це стосується як підтримки військовослужбовців, так і виконання інших важливих завдань. Наприклад, облаштування укриттів, будівництво оборонних споруд, заходи щодо енергетичної інфраструктури. Багато вже зроблено, і ще більше заплановано. Усі відгукуються – як громади, так і місцеві жителі та бізнес. Я пишаюся тим, що працюю в такій команді Володимирського району й співпрацюю з такими відповідальними керівниками», – наголосив Юрій Лобач.
Для Володимира важливим кроком у розвитку стане затвердження нового генерального плану забудови міста.
«Цей план відкриє нові перспективи для розвитку Володимирської громади. Інші територіальні громади вже активно залучають бізнес і сприяють його зростанню. Однак наша головна стратегія сьогодні – перемога. Перемога, яка дозволить зберегти нашу державу, зробити її європейською, повноцінною країною, де буде безпечно жити. Це основна мета. Після перемоги ми перейдемо до наступної стратегії – відновлення та розвитку. І я переконаний, що з нашими людьми, з нашою нацією, якою захоплюється весь світ, ми неодмінно досягнемо цього. Ми однозначно переможемо, наша віра незламна. Ми відбудуємо й відновимо країну, адже ми – працьовитий народ, який вірить у себе та у свою Україну», – наголосив голова Володимирської районної військової адміністрації Юрій Лобач.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром