Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Вакцинація/фото ілюстративне
Вакцинація/фото ілюстративне

Вакцинація для нації, або знайомство українки з Moderna. БЛОГ

19:15 28.01.2021
2146

У сусідній Польщі вже місяць, як вакцинують людей від коронавірусу. Одні вакцинуються по другому колу. Йдеться про пацієнтів групи «зеро» (працівники медзакладів, лабораторій і установ санепідемслужби), а з 25 січня почали вакцинувати сеньйорів – осіб 80+.

Як відбуваються щеплення, що для цього потрібно, чи багато охочих вакцинуватися серед поляків, – дізнавався Район. Закордон.

Для того, аби отримати першу дозу вакцини (за 28 день – друга), потрібно в першу чергу зареєструватися. Зробити це можна через безкоштовний телефон 989, через Інтернет картку пацієнта (на веб-сайті Patient.gov.pl), через електронну форму, яка доступна на веб-сайтах, пов'язаних з Міністерством охорони здоров'я, у лікарнях, де проводять щеплення.
Підтвердженням успішної реєстрації є смс-повідомлення із зазначеними датою, часом і місцем проведення щеплення.
Особи 18-69 років поки що лише мають можливість офіційно заявити про своє бажання бути защепленими. В майбутньому, коли настане черга конкретної вікової або професійної групи, вони отримають електронне скерування на вакцинацію.

Довідково:

  • Клінічні дослідження препарату Moderna (США) закінчили у грудні 2020 року із заявленою ефективністю 94,5 %. Із 30 тис. піддослідних заразилося 95, з них 90 були в групі плацебо. Вакцина компанії Moderna має назву «mRNA-1273», її вводять двічі з інтервалом у 28 днів. Ця вакцина може забезпечити імунітет на три місяці.
  • Вакцина Moderna повинна зберігатися при -20 градусах Цельсія, що є менш складним, ніж вакцина Pfizer / BioNTech, яка повинна зберігатися при -80 градусах.
  • Вакцина Moderna виробляється у двох місцях: у США та у місті Вісп, Швейцарія.
  • У Європі вакцини зберігаються в одному центрі, але його точне місцезнаходження не розголошується.

Вакцинують у багатьох польських містах, у великих і маленьких поліклініках, амбулаторіях, в приватних і державних медзакладах. На 28 січня щеплення проти коронавірусу отримало вже 1,8 млн поляків, понад 2 тис. доз вакцин утилізовано. З них – 1,5 тисячі вакцин зіпсували через погану організацію процесу вакцинації. Тобто, особа зареєструвалась на певні години, але з якихось причин не з’явилася. 150 тисяч отримали вже другу дозу, а 850 тисяч першу. Негативні побічні реакції від вакцини зафіксували у 494 випадках. 2 людини старшого віку незадовго після вакцинації померли. Лікарі стверджують, що причиною смерті стали численні захворювання, а не саме щеплення.

Наразі поляків вакцинують вакциною Moderna, з половини лютого будуть вакцинувати вакциною фірми Pfizer.

Вакцинуватись люди приходять на конкретні години. Спочатку перевіряють усі наявні документи, заповнюють анкету (запитання з серії «чи наразі хворієте, чи маєте нежить, чи останні кілька днів хворіли на інфекційні захворювання…»), далі людину оглядає лікар (особливо старших осіб), потім – вакцинація. Після отримання вакцини людина мусить 15 хвилин залишатися під наглядом медиків. Потім, якщо все добре, особа отримує скерування на наступну вакцинацію, яка має бути через 28 день.
Немає поспіху, шуму, натовпу. Все проходить дисципліновано, спокійно і злагоджено. У деяких містах організували доїзд літніх людей до місць вакцинації. Допомагають у цьому волонтери, рятувальники, поліція.

Поляки до процесу вакцинації віднеслися дуже серйозно. Все менше серед них корона скептиків, все більше тих, хто розуміє, що вакцина – реальний шанс вгамувати цей небезпечний вірус і повернутися до нормального життя. Якщо наприкінці минулого року про свої бажання вакцинуватися заявляли лише 17 відсотків поляків, то нині ЗМІ кажуть, що охочих защепитися вже понад 40 відсотків.

Довідково:

  • Вакцина BNT162b2, створена у співпраці фармкомпаній Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина), за даними виробника має ефективність 95 %. З 43 тис. вакцинованих захворіло 170 осіб, при цьому 162 хворих були з групи плацебо.

Наразі питання щеплення в Польщі дещо політизували. Уряд має дещо «зв’язані» руки, бо держава знаходиться в ЄС і всі закупи вакцини має погоджувати з ними. А опозиційні політичні сили звинувачують уряд у бездіяльності і не поспіху у щепленні поляків. Нещодавно уряд відмовився від 9 млн. доз вакцини Pfizer і 6 млн. доз Moderna. Чому? Версій чимало, але конкретних пояснень немає. Згідно із зобов’язаннями перед ЄС, Польща має до квітня вакцинувати понад 3 мільйони людей.
Стосовно вакцинації українців та представників інших країн, які живуть і працюють на території Польщі, говорити рано. Польський уряд заявив однозначно – в першу чергу поляки, а далі буде видно.

Щоб «втиснутись» поза чергою вакцинування, навіть немає мови. Вже одні спробували.

У Польщі в перші дні вакцинації виник скандал через те, що кілька відомих людей отримали препарат поза чергою. На нульовому етапі, який у країні розпочався 27 грудня, вакцину мали отримати насамперед медики. Проте про свій перший укол не криючись розповіли актори Крістіна Янді, Марія Северин, Віктор Зборовськи, а також колишній польський віцепрем'єр-міністр, а нині – депутат Європарламенту Лешек Міллер.
Ще й досі до кінця невідомо, як це сталося. Керівництво Варшавського медичного університету заявило, що крім вакцин, призначених виключно для медичних працівників, вони отримали кілька сотень доз препарату від державного управління матеріальних резервів. Деякі з них вкололи сім'ям лікарняного персоналу, пацієнтам лікарень, а також 18 знаменитостям, які погодилися просувати кампанію вакцинації. Проте в управлінні матеріальних резервів усе це заперечили.

Згодом, в університеті провели перевірку на предмет розподілу вакцин, а керівнику закладу урядовці порадили написати заяву на звільнення.

Після скандалу майже всі ЗМІ кинулись «встидати» без черги вакцинованих. Дехто зрозумів, покаявся і попросив пробачення. А були й такі, що казали, що не вбачають у цьому якийсь злочин.

На початку січня стало відомо, що за «свідоме порушення правил Національної програми вакцинації» урядовці мають усі підстави, аби оштрафувати університет на 250 тисяч злотих (близько 50 тисяч євро). Згодом міністр охорони здоров’я Адам Недзєльський заявив, що сума штрафу може бути набагато більшою.

До речі, зараз наближається час, коли ці «зіркові позачерговики» мали б отримати 2 дозу вакцинації. Чи отримають – невідомо, бо польські ЗМІ наразі мовчать.

Нагадаємо, 27 грудня країни Європейського Союзу офіційно розпочали вакцинувати громадян від COVID-19. Кожна з країн унії отримала по 9750 доз вакцини.

Польща загалом замовила 87 млн доз вакцини. На сьогодні отримала близько 1,6 млн доз.

Тетяна ПАЛАЄВСЬКА

Коментарі
Загрузка...
28 лютого
Сьогодні
Вчора
26.02.2021
25.02.2021
24.02.2021
23.02.2021
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю